Trzeci poziom europejskich rozgrywek – o co właściwie chodzi?

Urodzeni w latach osiemdziesiątych pamiętają jeszcze Puchar Zdobywców Pucharów. Po 22 latach najprawdopodobniej wrócą trzecie europejskie rozgrywki, lecz w zupełnie innej formule. Rozgrywki nazwano roboczo Ligą Europy 2.
Podczas losowania grup eliminacyjnych Euro 2020 w Dublinie zebrał się Komitet Wykonawczy UEFA i przegłosował przepisy dotyczące europejskich pucharów w latach 2021-2024. Największą zmianą jest wprowadzenie trzeciego poziomu rozgrywek europejskich oraz zrównanie uczestników wszystkich klas rozgrywek do 32 drużyn.
Dla kogo zatem będzie Liga Europy 2? Od II rundy eliminacyjnej zaczną ją min. druga i trzecia drużyna Ekstraklasy oraz zdobywca Pucharu Polski. Tutaj będą „spadać” przegrani eliminacji LE i LM oraz drużyny z trzecich miejsc fazy grupowej LE. Jedno dodatkowe miejsce w europejskich pucharach uzyska 15 czołowych lig.
Mistrz Polski zacznie, tak jak dotąd od I rundy eliminacji LM. Przegrywając, spada do następnej rundy Ligi Europy i później analogicznie do kolejnej rundy Ligi Europy 2. Oznacza to, że po przejściu I rundy el LM, wystarczy ograć tylko jednego rywala by załapać się do gry w fazie pucharowej europejskich pucharów.
Cały schemat europejskich pucharów w latach 2021-2024 znajdziesz tutaj:
https://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/uefaorg/General/02/58/61/42/2586142_DOWNLOAD.pdf
Dlaczego Liga Europy 2? Więcej granka = więcej sianka, to jasna polityka UEFA. Europejska trzecia liga może być kiepskim jakościowo produktem, ale na pewno przyciągnie kibiców. Na atrakcyjności zyska na pewno Liga Europy, która zostanie zmniejszona z 48 do 32 drużyn. Automatyczny awans do fazy grupowej LE będą miały po dwie drużyny z pięciu czołowych lig kontynentu.