Czy złota generacja odpali w Rosji? – sylwetka reprezentacji Belgii

Belgia dwunastokrotnie uczestniczyła w turniejach finałowych MŚ, ale dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku, doczekała się swojego złotego pokolenia. Belgowie potencjał mają olbrzymi, tylko czy tym razem udźwigną presję?
Na pierwsze mistrzostwa w historii, w 1930 roku w Urugwaju, Belgia pojechała jako jedna z czterech europejskich drużyn. Na tych i kolejnych czempionatach niczego nie zwojowała, kończąc udział na fazie grupowej za każdym razem.
Po wojnie Czerwone Diabły zagrały jeszcze na mundialu w Szwajcarii w 1954 roku, by na 16 lat wypaść ze światowej elity. W Meksyku w 1970 roku wygrali jedynie z Salwadorem i ponownie nie wyszli z grupy. Przez kolejnych 12. lat Belgowie na mistrzostwa nie awansowali.
W Hiszpanii ’82 Belgia wreszcie wyszła z grupy. Wówczas drugą rundę rozgrywano w trzyzespołowych grupach, w których Belgowie ulegli ZSRR i Polsce. Zbigniew Boniek zdobył wtedy hattricka!
W 1986 roku Belgowie osiągnęli największy dotąd mundialowy sukces – zajęli czwarte miejsce. Po wyjściu z grupy z trzeciego miejsca, niespodziewanie wyeliminowali w 1/8 finału po dogrywce ZSRR (4:3)! W ćwierćfinale Belgia wygrała po rzutach karnych z Hiszpanią i zameldowała się w najlepszej czwórce globu. Na więcej Belgów już nie było stać, przegrali z Argentyną w półfinale i Francją w meczu o trzecie miejsce. Gwiazdą zespołu został wówczas Enco Scifo!
Belgia występowała na kolejnych turniejach, nieprzerwanie aż do 2002 roku, najczęściej odpadając na etapie 1/8 finału. Po blamażu we Francji ’98 i na Euro 2000 podjęto narodową dyskusję na temat piłki nożnej w kraju. Za bezpośrednią przyczynę kiepskiej postawy kadry uznano brak jednolitej wizji szkolenia młodzieży.
– W całym kraju brakowało spójnego pomysłu na to, jak wychowywać młodych zawodników. W Brukseli szkolili inaczej, w Liege inaczej, w innych miastach również inaczej. Postanowiliśmy, że trzeba to wszystko uporządkować, ujednolicić, zrównać z ziemią i zacząć od nowa. Od kompletnych podstaw – wspomina jeden z autorów projektu Michel Sablon.
Wprowadzono wiele ciekawych zmian. M.in. wszystkie drużyny narodowe, od 9-latków mają grać ustawieniem 4-3-3, które w ocenie ekspertów wymaga najwięcej myślenia. Taktyka ta świetnie pasowała do założeń futbolowej rewolucji w Belgii – tworzenia zawodników o świetnej technice, grą 1 na 1 oraz boiskową inteligencją.
Przychody ze współorganizacji Euro 2000 Belgowie w całości przeznaczyli na realizację swojego planu. W miejscowości Tubize na przedmieściach Brukseli stworzono centralny ośrodek piłkarski. W porozumieniu z rządem otwarto osiem stricte sportowych szkół w różnych regionach kraju.
Belgijski system szkolenia, z początku odbijał się czkawką, gdyż na początku nie przynosił rezultatów – drużyna nie potrafiła zakwalifikować się na mundial w Niemczech i RPA. Jednak ukształtował kilku zawodników, którzy zagrali na MŚ w 2014 roku: Thibaut Courtois, Dries Mertens, Kevin De Bruyne, Moussa Dembélé, Steven Defour, Axel Witsel oraz Nacer Chadli.
Odnowiona reprezentacja Belgii zagrała dopiero na dwóch turniejach – MŚ 2014 i Euro 2016, za każdym razem odpadając w ćwierćfinale. Styl gry również nie porywał. Trzeci turniej z rzędu Czerwone Diabły są typowani na czarnego konia rozgrywek, co wiąże się z dodatkową presją. Do Rosji drużyna jedzie już z jako takim doświadczeniem, do tego z niewielkimi zmianami personalnymi (m.in. bez Nainggolana).
Z takim potencjałem, ćwierćfinał wydaje się być obowiązkiem, aczkolwiek w kraju apetyty są zdecydowanie większe. Póki co Belgia króluje jedynie w eliminacjach – w tych ostatnich jedynie remis z Grecją przeszkodził im w zdobyciu kompletu 30 punktów.
Belgia (3. miejsce w rankingu FIFA)
Trener: Roberto Martinez
Występy na MŚ: 12 (193-1938, 1954, 1970, 1982-2002, 2014)
Sukcesy: Czwarte miejsce MŚ (1986), II miejsce ME (1980), III miejsce ME (1972)
Grupa G
1. Belgia
2. Anglia
3. Tunezja
4. Panama
Terminarz
18 czerwca 17:00 Belgia – Panama
23 czerwca 14:00 Belgia –Tunezja
28 czerwca 20:00 Anglia – Belgia
Nasz typ: Ćwierćfinał
Skład reprezentacji Belgii na Mistrzostwa Świata
BRAMKARZE
Thibaut Courtois (Chelsea Londyn, Anglia)
Simon Mignolet (Liverpool, Anglia)
Koen Casteels (VfL Wolfsburg, Niemcy)
OBROŃCY
Toby Alderweireld (Tottenham Hotspur, Anglia)
Thomas Meunier (Paris Saint-Germain, Francja)
Thomas Vermaelen (FC Barcelona, Hiszpania)
Jan Vertonghen (Tottenham Hotspur, Anglia)
Dedryck Boyata (Celtic Glasgow, Szkocja)
Vincent Kompany (Manchester City, Anglia)
POMOCNICY
Marouane Fellaini (Manchester United, Anglia)
Axel Witsel (Tianjin Quanjian, Chiny)
Kevin De Bruyne (Manchester City, Anglia)
Eden Hazard (Chelsea Londyn, Anglia)
Nacer Chadli (West Bromwich Albion, Anglia)
Leander Dendoncker (Anderlecht)
Thorgan Hazard (Borussia Moenchengladbach, Niemcy)
Youri Tielemans (AS Monaco, Francja)
Mousa Dembele (Tottenham Hotspur, Anglia)
NAPASTNICY
Michy Batshuayi (Chelsea Londyn, Anglia)
Yannick Carrasco (Dalian Yifang, Anglia)
Adnan Januzaj (Real Sociedad, Hiszpania)
Romelu Lukaku (Manchester United, Anglia)
Dries Mertens (Napoli, Włochy)