Tygiel narodów – sylwetka reprezentacji Szwajcarii

Na ostatnich Mistrzostwach Europy we Francji, w podstawowej jedenastce Helwetów występowało zaledwie trzech piłkarzy, którzy urodzili się w rodzinach od lat mieszkających w Szwajcarii. Pięciu piłkarzy urodziło się w ogóle poza Szwajcarią!
Szkolenie! To słowo odmieniane jest w Szwajcarii przez wszystkie przypadki. Wielokulturowe, 8-milionowe państwo, w którym obowiązują cztery jeżyki urzędowe, otwarte zarazem na emigrantów szkoli piłkarzy w sposób, jaki 40-milionowa Polska może pozazdrościć. Najlepszym wyznacznikiem jakości szkolenia jest liczba piłkarzy ze szwajcarskim obywatelstwem występująca w 5 najsilniejszych ligach w Europie. W przypadku Helwetów jest to 43 zawodników, natomiast w przypadku Polski zaledwie 27.
Ten miszmasz narodowościowy budzi czasami niesamowite emocje. Wystarczy wspomnieć o wypowiedzi Shaqiriego w trakcie Euro 2016, kiedy oznajmił, że poważnie zastanawia się nad występami w reprezentacji Kosowa. Do niespotykanej sytuacji doszło również w spotkaniu grupowym tego samego Euro pomiędzy Szwajcarią a Albanią, kiedy naprzeciwko siebie stanęło dwóch, rodzonych braci. Taulant Xhaka reprezentował kraj swoich rodziców – Albanię, natomiast Granit Xhaka kraj miejsca swojego urodzenia – Szwajcarię.
Przechodząc do występów Szwajcarów na Mistrzostwach Świata, trzeba przyznać, że sukcesów zbyt dużych nie mają. Najlepsze wyniki święcili bardzo dawno temu i mogą to pamiętać tylko najstarsi kibice. W 1934, 1938 oraz 1954 roku dochodzili do ćwierćfinałów. Ten ostatni z wymienionych sukcesów odnieśli na Mundialu u siebie, przegrywając z reprezentacją Austrii….5-7. Mecz ten przeszedł do historii, bo żadnym spotkaniu Mistrzostw Świata nie padło więcej bramek.
W turniejach rozgrywanych bliżej naszych czasów, Helweci najlepszy wynik jaki wykręcili, to 1/8 finału. W 1994 roku Szwajcarów prowadził Roy Hodgson, jednak uległ w spotkaniu o ćwierćfinał Hiszpanom 0-3. Najbliżej powtórzenia sukcesów z minionej epoki Helweci byli w 2006 roku na Mundialu w Niemczech. W fazie grupowej po zwycięstwach z Togo, Koreą Południową oraz remisie z Francją zajęli 1. miejsce w grupie. W 1/8 finału przeszkodą nie do przejścia okazała się dość nieoczekiwanie Ukraina. Po bardzo słabym meczu Szwajcarzy ulegli ostatecznie naszym sąsiadom w rzutach karnych.
W 2010 roku Szwajcaria odpadła w fazie grupowej. Po drodze, w 2008 roku Helweci współorganizowali z Austrią Mistrzostwa Europy, które podobnie jak wspomniany Mundial, zakończyli na fazie grupowej. Po awansie na Mistrzostwa Świata, stolica najlepszych zegarków na świecie nie nastawiała się za bardzo na sukces. Ten był jednak bardzo blisko. Po dwóch zwycięstwach (z Ekwadorem i Hondurasem) i jednej porażce (z Francją) Helweci z sześcioma punktami na koncie awansowali do 1/8 finału. Tam czekała na nich piekielnie mocna Argentyna. Szwajcarzy nie złożyli jednak broni i byli bliscy sprawienia ogromnej sensacji. Wszystko zniweczył jednak w dogrywce Lichtsteiner, który nie wiadomo dlaczego, zaczął się kiwać w środkowej strefie boiska (no nie czarujmy się, akurat ten obrońca nigdy nie był wirtuozem techniki), stracił piłkę, poszła kontra i Szwajcarzy mogli pakować się do domu.
Szwajcaria awans na Mundial w Rosji wywalczyła w dość kontrowersyjnych okolicznościach. Dwumecz z Irlandią Północną rozstrzygnął bardzo kontrowersyjny karny.
Fazę grupową Helweci skończyli za Portugalią, przegrywając zaledwie jeden mecz w całych eliminacjach. Mistrzowie Europy mieli po prostu lepszy bilans bramkowy. Największymi gwiazdami kadry Szwajcarskiej są Embolo, Xhaka, Rodriguez oraz Lichtsteiner. To właśnie ci piłkarze mają nawiązać do sukcesów sprzed ponad 60 lat.
Szwajcaria (6. miejsce w rankingu FIFA)
Trener: Vladimir Petković
Występy na MŚ: 9 (1934, 1938, 1954, 1962, 1966, 1994, 2006, 2010, 2014)
Sukcesy: Ćwierćfinał Mistrzostw Świata (1934, 1938, 1954)
Grupa E
1. Brazylia
2. Szwajcaria
3. Kostaryka
4. Serbia
Terminarz
17 czerwca 20:00 Brazylia – Szwajcaria
22 czerwca 20:00 Szwajcaria – Serbia
27 czerwca 20:00 Szwajcaria – Kostaryka
Nasz typ: faza grupowa
Kadra reprezentacji Szwajcarii (marzec 2018)
Bramkarze: Yann Sommer (Borussia Moenchengladbach), Yvon Mvogo (RB Lipsk), Roman Burki (Borussia Dortmund).
Obrońcy: Stephan Lichtsteiner (Juventus), Francois Moubaldje (Toulouse), Nico Elvedi (Borussia Moenchengladbach), Manuel Akanji (Borussia Dortmund), Michael Lang (FC Basel), Ricardo Rodriguez (AC Milan), Johan Djourou (Antalyaspor), Fabian Schaer (Deportivo La Coruna).
Pomocnicy: Remo Freuler (Atalanta Bergamo), Granit Xhaka (Arsena), Valon Behrami (Udinese), Steven Zuber (Hoffenheim), Blerim Dzemaili (Bologna), Gelson Fernandes (Eintracht Frankfurt), Denis Zakaria (Borussia Moenchengladbach), Xherdan Shaqiri (Stoke City).
Napastnicy: Breel Embolo (Schalke 04), Haris Seferovic (Benfica), Mario Gavranović (Dinamo Zagrzeb), Josip Drmić (Borussia Moenchengladbach).