Hera, KOKA, hasz, LSD… – sylwetka reprezentacji Peru

O Peruwiańczykach było dotąd najgłośniej ze wszystkich uczestników Mundialu. Nie miało to jednak związku z ich bardzo dobrą postawą w eliminacjach. Wszystko przez aferę kokainową związaną z ich kapitanem Paolo Guerrero.
O całej sprawie pisaliśmy tutaj:
http://drybler.com/2017/12/21/paolo-guerrero-zagra-na-mundialu
Guerrero został ukarany najpierw rocznym zawieszenie za wykrycie w jego organizmie benzoilecgoniny, która znajduje się w kokainie. Piłkarz odwołał się od tej kary, a FIFA postanowiła skrócić zawieszenie do 6 miesięcy. Oznacza to, że karencja upłynęła wczoraj, dzięki czemu napastnik będzie mógł zagrać na Mundialu w Rosji. Z decyzją tą nie zgodziła się Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), która złożyła zażalenie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. Ostateczny werdykt poznamy w przeciągu najbliższych 20 dni. Guerrero tłumaczył się w ten sposób, że w Peru spożywanie liści koki jest powszechne. Dodawane są m.in. do lokalnych herbat, przez co mógł nieświadomie zażyć zakazany środek.
Peru zagra na Mundialu po raz pierwszy od 1982 roku. Będzie to ich piąty występ. Dotąd największym osiągnięciem Inków był ćwierćfinał w 1970 roku, w którym przegrali z późniejszym triumfatorem, Brazylią, 2-4 (wielki mecz Pelego!).
W 1978 roku Peru ponownie wyszło z grupy, wyprzedzając Szkocję, Iran i późniejszego wicemistrza świata – Holendrów. W kolejnej rundzie Inkowie musieli uznać wyższość Brazylii, Argentyny i Polski (1-0 po golu Szarmacha).
Ostatni Mundial, na którym wystąpili, miał miejsce w Hiszpanii w 1982 roku i zakończył się dla Peruwiańczyków podobnie jak turniej w 1930 roku – na pierwszej rundzie. Gwoździem do trumny dla Peruwiańczyków był mecz z Polakami i wielki popis Zbigniewa Bońka.
Peru w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2018 spisało się znakomicie. Inkowie zajęli ostatecznie 5 miejsce, które uprawniało ich do gry w barażach. W pokonanym polu pozostawili takich faworytów jak Ekwador, Chile, czy Paragwaj. Baraż z Nową Zelandią (0:0 i 2:0 w dwumeczu) był już tylko formalnością i Lima ponownie po 36 latach oszalała ze szczęścia.
Największymi gwiazdami reprezentacji Peru są oczywiście napastnicy w osobach Farfana, Guerrero oraz Carrillo. To w nich Inkowie będą upatrywać nadziei na wyjście z grupy. Zadanie to będzie jednak szalenie trudne do zrealizowania.
Peru (11. miejsce w rankingu FIFA)
Trener: Ricardo Gareca
Występy na MŚ: 4 (1930, 1970, 1978, 1982)
Sukcesy: Copa America 1939, 1975
Grupa C
1. Francja
2. Australia
3. Peru
4. Dania
Terminarz
16 czerwca 18:00 Peru – Dania
21 czerwca 17:00 Francja – Peru
26 czerwca 16:00 Australia – Peru
Nasz typ: faza grupowa
Kadra reprezentacji Peru na Mistrzostwa Świata
Bramkarze: Jose Carvallo (UTC Cajamarca), Pedro Gallese (Veracruz), Carlos Caceda (Municipal).
Obrońcy: Nilson Loyola (Melgar), Christian Ramos (Veracruz), Luis Advincula (Lobos), Miguel Araujo (Alianza Lima), Aldo Corzo (Universitario), Alberto Rodriguez (Junior FC), Anderson Santamaria (Puebla), Miguel Trauco (Flamengo).
Pomocnicy: Paolo Hurtado (Vitoria SC), Wilmer Cartagena (Veracruz), Christian Cueva (Sao Paulo), Pedro Aquino (Lobos), Edison Flores (Aalborg BK), Renato Tapia (Feyernoord), Yoshimar Yotun (Orlando City).
Napastnicy: Paolo Guerrero (Flamengo), Andy Polo (Portland Timbers), Andre Carrillo (Watford), Raul Ruidiaz (Morelia), Jefferson Farfan (Lokomotiw Moskwa).